Začátek a žárlivost

Jak jdou tyto pojmy dohromady? Jakkoliv si umíme představit. Jsou to totiž jenom pojmy, o kterých máme myšlenkovou představu a víme, jak je v jakých souvislostech pociťujeme, jaké vyvolávají emoce. Představy, myšlenkové koncepty a s nimi spojené pocity a emoce jsou různé tak, jako jsme různí my lidé.

Tak teď z mého pohledu ovlivněného mými filtry vnímání a událostmi posledních dnů, týdnů, měsíců, roků…

Září pro nás bývá začátkem nového období po letním období odpočinku, asi proto nám tenhle začátek dává často tolik zabrat. Pro mě osobně je často září začátkem konce něčeho podstatného, čemu moje ego dává velkou váhu a několikrát v mém životě se to vztahovalo ke konci partnerského vztahu. Snad proto pro mě tohle období bývalo vždycky obdobím, kdy přicházel hluboký smutek. Źárlivost na někoho druhého tam někdy mívala své místo. I když menší, než u spousty lidí okolo.

Dlouho jsem si myslela, že to je smutek po lidech, se kterými skončil partnerský vztah. Jenže poslední dobou se ukázalo něco jiného, hlubšího. Poznala jsem, že šlo o smutek ega (obsahů mysli, emocí a těla), kterému se nedostávalo vývoje okolností, podle jeho představ. A tak jsem se celý život patlala v utrpení.

Najednou se něco stalo a vnímám to jinak. Ve chvílích bez myšlenek přichází stavy jemné radosti ze života, jemný pocit živosti těla, pocit plnosti všeho okolo, propojení se vším, vědomí bytí. K tomuhle slouží utrpení. Slouží k tomu, abychom začali procitat. Dlouho jsem to věděla hlavou, věděla jsem i to že hlavou to nestačí, a nevěděla jsem, jak to bude vypadat, až to bude jinak.

Vypadá to stále barvitěji, veseleji, plněji… a nějak cítím, že tohle je skutečný život. A vůbec nevypadá tak, jak jsem si ho před lety a celá léta představovala. Rozum zůstává stát nad tím, jak jednoduché to je a jak složitě se k tomu prokousáváme.

♥ Martina

Přehled textů zde.

Přihlášení k odběru novinek Pozvolna k sobě zde.

Objednat konzultaci/terapii zde.