Potřebujete letní osvěžení? Vyzkoušejte vodní kefír!

Teď si určitě mnoho z vás řekne, co je to za nesmysl kefír z vody, když kefír je přeci z mléka. Ale čtete dobře. VODNÍ KEFÍR je kvašený nápoj, který se dá vyrobit s pomocí tibetské houby.  Je známá pod názvem „TIBI KRYSTALY“ a jde o vodní kefírová zrna, která obsahují bakterie a kvasinky, zejména Lactobacillus spp., Streptococcus spp., Lactococcus spp., Enterococcus spp., Leuconostoc spp., Kluyveromyces marxianus, Candida kefyr,  Galactomyces geotrichum, Geotrichum candidum, Kluyveromyces spp., Saccharomyces spp., Torulaspora delbrueckii, Zygosaccharomyces rouxii, Acetobacter spp. a další. Složení je proměnlivé, prostě jde o proměnlivý organismus. Bakterie a kvasinky v tibi krystalech se stejně jako ostatní kefírové kultury, živí cukry, které přeměňují na kyseliny, oxid uličitý a alkohol.

Pokud Vás napadá, že jde o mikroorganismy, které blahodárně působí na naše střeva, máte naprostou pravdu. Kromě toho, že je vodní kefír velmi osvěžující nápoj, protože stejně jako jiné kvašené výrobky (mléčný kefír, jogurty, kvašená zelenina atd.) má ochlazující termický vliv na náš organismus a oceníte ho zejména v horkých letních dnech, tak je doslova balzámem pro naše střeva a tím i pro imunitní systém a dělá dobře například i játrům. A co navíc, k jeho výrobě nepoužíváme mléko, jehož vhodnost pro každodenní konzumaci je velmi diskutabilní.

Příprava vodního kefíru je jednoduchá, řada lidí používá různé „vychytávky“, a tak i zde platí, že „tvořivosti se meze nekladou“. Níže uvádím postup přípravy, má 2 fáze.

Co budete potřebovat:

Skleněnou nádobu o objemu 1,5-2 l

  • Na 1 l kefíru cca 50 g tibi krystalů (já většinou mám víc, protože jejich množství stoupá tím, jak se množí)
  • lžíce cukru (já vzhledem k výhradám k rafinovanému cukru používám nerafinovaný třtinový)
  • 1 l filtrované vody (lze použít i vychladlou převařenou vodu)
  • 2-3 lžíce nesířených rozinek

 

1. fáze

Do sklenice vložíte tibi krystaly, 2-3 lžíce spařených rozinek (zbavíte je tak přidaného oleje, který většinou obsahují), 2-3 lžíce cukru. Sklenici necháte 24 hodin v pokojové teplotě na denním světle. Sklenici nedávejte na přímé sluneční světlo.

2. fáze

Po 24 hodinách vodu slijte do litrové skleněné lahve a umístěte do lednice, kde nápoj necháte „dokvasit“ dalších 24 hodin. V této fázi nastává prostor pro kreativitu, neboť do nápoje můžete před vložením do lednice přidat kousky čerstvého ovoce, bylinky apod. Lze přidat např. i jablečný džus, výsledkem

budete překvapeni, nemá totiž chybu J! Já přidávám třeba i kustovnici. Jak známo, kvašením se v zelenině a ovoci zvyšuje poměr důležitých nutričních látek, jako jsou vitamíny, minerály a tzv. fytoživiny. Nabízí se tedy příležitost nápoj úžasně obohatit. Vynikající je však i pokud do druhého kvašení nic nepřidáte.

Nutno podotknout, že v létě se doba 1. fáze díky vyšším teplotám zkracuje. Mikroorganismy totiž pracují rychleji a cukr, kterým jste je nakrmili, spotřebují dříve a pak mají hlad.  Z toho plyne, že je třeba nápoj trochu opečovávat a nenechat mikroorganismy hladovět moc dlouho. Odměnou Vám bude úžasné letní osvěžení.

A upozornění nakonec: své tělo zpočátku na vodní kefír navykejte po troškách, abyste si nepřivodili nežádoucí účinky, protože na něj Vaše střeva nebudou zvyklá. Tj. ochutnávejte třeba po lžičkách, nevypijte rovnou celý litr, i když Vás to určitě bude lákat. Zkrátka, mějte respekt k síle přírody i ke svému organismu a postupujte POZVOLNA. Dobrou chuť!