Příběh z regrese 3.

Stále se stupňující hádky v manželství a četné zdravotní potíže

Klientka ve věku kolem 45 let přišla na terapii z důvodu stále se opakujících hádek v manželství, potíží s trávením (křeče do břicha), bolestí kloubů a potíží se štítnou žlázou.

Při projití několika událostí zejména z poslední doby jsme došly k události, kdy se velmi mladá rozhodla utéct od rodičů ke svému příteli (současnému manželovi) z důvodu neustálého ponižování a hádek s matkou. Výsledkem procházení této události bylo, že si uvědomila, že to, před čím utekla od matky – hádky, se jí opakuje s manželem. Kdyby se rozhodovala nyní, od matky by neutekla a snažila by se nejprve změnit svůj vnitřní postoj k celé situaci.

Další událost, kterou bylo třeba projít, byla situace z dětství, kdy klientku její matka poslala donést dopis cizímu muži, který čekal v autě v jejich ulici. Měla k autu dojít tajně, aby se to otec a bratr nedozvěděli. Klientka zde vnímala, že matka po ní chce něco, co by sama nikdy neschválila, pokud by něco podobného udělal někdo jiný, a co bylo v rozporu s tím, jak se snažila klientku vychovávat.Klientka prožívala silný pocit zrady vůči otci a bratrovi, kterým na základě zákazu matky nesměla říct, kam jde. Klientčina „zrada“ vůči otci a bratrovi nakonec stejně vyšla najevo, protože projížděli autem kolem auta, v němž klientka předávala matčin vzkaz muži právě ve chvíli, kdy k předání docházelo. Matčina možná nevěra v té chvíli otci došla. V následujícím období po této události, kdy otec otevřeně začal mluvit o odchodu, měla klientka po nějkou dobu střevní problémy. V průběhu terapie se objevují křeče do břicha, pocit díry v břiše a silné emoce spojené s pláčem, také se objevuje tlak v oblasti štítné žlázy.

Při procházení prenatálního období a porodu se potom ukazuje, že matka dítě ještě nechtěla a klientka jako plod tyto emoce vnímala jako odmítnutí ze strany matky. Když začal porod, jako dítě, právě přicházející na svět si řekla, že to matce neulehčí a rozhodla se narodit koncem pánevním a zároveň se snažila porod co nejvíce zdržet, aby matka trpěla. Teprve, když si uvědomila, že se narodit stejně musí, povolila celé porodu bránící tělo a vyšla ven. Utrpení během porodu matka klientce několikrát v životě vyčetla. Bolesti kloubů tak mohly mít původ ve chvíli, kdy se klientka v porodních cestách porodu bránila a vyvíjela celým tělem velký odpor.

Během měsíců následujících po terapii se zlepšil vztah s manželem i vztahy v celé rodině. U klientky došlo k obrovské úlevě a celkově se velmi uklidnila. Potíže s trávením zatím odezněly částečně, patrně je možná ještě jiná příčina nebo bude náprava trvat déle. Po půl roce po terapii je klientka bez bolestí kloubů a činnost štítné žlázy se ještě s pomocí bylinných přípravků upravila také. Klientka si je vědoma toho, že svůj život ovlivňuje sama svými vnitřními postoji a dále na sobě pracuje.