Stabilita

Audionahrávka článku a vašich sdílení:

Stabilita-clanek-a-sdileni


V čem hledáme stabilitu? Lze stability skutečně dosáhnout a jak? Tuhle otázku si pokládá snad každý.

Nejprve stabilitu hledáme v okolí. Vezmeme—li to zjednodušeně, ve vztazích s ostatními lidmi většinou hledáme stabilitu emoční. Prací se většinou snažíme zajistit si stabilitu finanční, resp.  materiální. Obracíme tím pozornost na vnější svět, kterým nám buď ubližuje, nebo hraje pro nás, a to přesně podle toho, jak naše mysl na stupnici od extrémního kladu do extrémního záporu vyhodnotí to, co se nám právě děje.

Pro samé zaujetí vnějším světem zapomínáme, kdo jsme, čím je naše skutečné já. Zapomínáme na to klidné a neměnné, věčné, co je naší podstatou a podstatou všeho okolo a v čem skutečně tkví stabilita, ke které se lze stále navracet, spočívat v ní. Je to samotná existence, vědomí.

A zase jsme u každodenního zklidnění a zbavování mysli závislosti na vnějším světě. Učení, zvykání mysli na to, že například to, že máme svobodnou vůli, je jen její představa, na které je zbytečné ulpívat, že ve skutečnosti náš život ovlivňuje sama vůle k životu, ne svobodná vůle naší mysli. Proto nikdy neexistuje jediné správné rozhodnutí, možností je vždy mnoho a záleží na naší schopnosti se uvolnit a životem spíš plynout, ne ho pomocí mysli, ovlivněné programy, od principů života na hony vzdálenými, opravovat.

Ano, stabilitu máme v sobě, venku ji nenajdeme. Jde o to se učit novému přístupu k našemu původnímu, bytostnému nastavení, které si sem přinášíme a které je u každého z nás naprosto originální. K tomu směřuje i moje práce pro vás, většinou zatím individuální. 🙂

Zase to berte jen jako inspiraci, nesnažte se nad tím moc přemýšlet. Přesně popsat to nejde, jak už jsem mnohokrát zmínila, slova se budou stále točit okolo.

Otázky a podněty pište na martina.pribylova@pozvolna.cz . Vaše sdílení a otázky spolu s mými odpověďmi budou zveřejněny nahoře na této stránce.

Objednat konzultaci/terapii můžete zde.